Helsingør 13 juni 2024
Köksbänkskiva i Jura Grey, Helsingør
Matt Jura Grey i 20 mm monterad som köksö i Helsingør, med mörka träskåp, underlimmad diskho och inbyggnadsugn i rummet.
I Helsingør monterades en köksbänkskiva i Jura Grey, 20 mm med matt yta. Den stora köksön står på mörka träskåp och har en underlimmad diskho, medan en inbyggnadsugn syns i väggskåpen. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Jura Grey är en grå kalksten med fossilrika skiftningar och ett levande, lugnt uttryck. Den matta bearbetningen dämpar blänk och gör stenens naturliga teckning tydlig.
Den här installationen
Skivan täcker köksön med bred arbetsyta runt diskhon. De mörka träskåpen ger kontrast mot den ljusgrå stenen, och den raka kanten visar den 20 mm tjocka profilen tydligt.
Skötselråd
Kalksten behöver mild rengöring och regelbunden impregnering. Torka upp citron, vin, ättika och andra sura vätskor direkt, eftersom syra kan etsa matta märken i ytan.
Att tänka på
Jura Grey får patina när köket används. Välj materialet om du uppskattar natursten som förändras varsamt över tid, inte en helt oföränderlig yta.
