Hammarö 5 april 2026
Köksbänkskiva i Technistone Noble Supreme White, Hammarö
Köksbänkskiva och köksö i polerad vit Technistone Noble Supreme White, 20 mm kvartskomposit, monterad i ett kök i Hammarö.
I det här köket i Hammarö monterade vi en köksö och en bänkrad längs väggen i Technistone Noble Supreme White, en vit kvartskomposit med fin ljus ådring. Skivorna är 20 mm tjocka och polerade. I bänkraden sitter en underlimmad rostfri diskho och ett urtag för häll. Bilderna är tagna under montering, innan köket var helt inrett.
Om materialet
Technistone Noble Supreme White är en kvartskomposit. Materialet är tätt och har låg vattenabsorption, så ytan behöver ingen impregnering. Den polerade finishen ger en jämn, ljus och blank yta som passar bra i ett vitt kök.
Den här installationen
Köket fick en fristående köksö i den vita kompositen samt en bänkrad mot väggen. I bänkraden är diskhon underlimmad, så stenkanten löper ovanför hon, och bredvid finns ett urtag förberett för häll. På bilderna står stommarna ännu öppna och rummet var inte färdiginrett när fotot togs.
Skötselråd
Torka av ytan med milt diskmedel och vatten. Kvartskomposit är värmekänsligt, så ställ heta kärl och kastruller på grytunderlägg och inte direkt på skivan. Någon impregnering behövs inte.
Att tänka på
Eftersom materialet inte tål hög värme lika bra som natursten är grytunderlägg viktigast att tänka på i vardagen. En polerad vit yta visar smuts och vattenfläckar tydligt, så regelbunden avtorkning håller köksön och bänken fräscha.
