Stockholm 21 maj 2026
Köksbänkskiva i Taj Mahal, Stockholm
Ett vindsvåningskök i Stockholm med bänkskivor och köksö i Taj Mahal, en varm kvartsit i krämvita och beige toner med mjuk grå ådring, 20 mm matt yta.
Det här köket i Stockholm har fått bänkskivor och en köksö i Taj Mahal, en varm kvartsit i krämvita och beige toner med mjuk grå ådring. Skivorna är 20 mm med matt yta. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Taj Mahal är en kvartsit, en hård natursten som bildats under högt tryck. Den är tåligare än marmor och klarar värme väl, men ytan är porös och behöver impregneras för att stå emot fläckar. Den matta bearbetningen ger en lugn, sammetslen yta där ådringen får tala för sig själv.
Den här installationen
Köket ligger i en vindsvåning med snedtak, takbjälkar och spröjsade takfönster. Stenen löper längs en L-formad bänk och fortsätter ner som en hel sida på köksön, en så kallad waterfall-kant. I bänken sitter en underlimmad diskho i metall med varm mässingston. En fristående spis med induktionshäll ramas in av stenen, och golvet är lagt i fiskbensparkett.
Skötselråd
Torka upp spill som vin, citron och olja direkt, eftersom syra kan påverka en porös natursten. Rengör med milt diskmedel och vatten. Impregnera ytan med jämna mellanrum så håller den emot fläckar bättre. Använd grytunderlägg som vana, även om kvartsit tål värme bra.
Att tänka på
Varje kvartsitskiva är unik, så ådring och nyans varierar mellan partier. En matt yta döljer vardagligt slitage väl men mår bra av regelbunden impregnering. Stenen utvecklar en naturlig patina över tid, vilket är en del av materialets karaktär.
