Huskvarna 13 april 2023
Köksbänkskiva i Silestone Royal Reef, Huskvarna
Polerad köksbänkskiva i Silestone Royal Reef, vit kvartskomposit med mjuk grå revådring, monterad i två tjocklekar med en underlimmad rostfri diskho i ett kök i Huskvarna.
I det här köket i Huskvarna monterade vi bänkskivor i Silestone Royal Reef med polerad yta. Stenen är en vit kvartskomposit med en mjuk, grå revliknande ådring och levererades här i två tjocklekar, 12 mm och 30 mm. I bänkskivan sitter en underlimmad rostfri diskho, och längs väggen finns urtag för eluttag samt plats för köksblandaren vid fönstret. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Silestone Royal Reef är en kvartskomposit. Materialet är tätt och har låg vattenabsorption, vilket gör att ytan inte behöver impregneras. Den polerade ytan ger ett jämnt ljus och lyfter fram den grå ådringen mot den ljusa bottnen.
Den här installationen
Bänkskivorna monterades i två tjocklekar, en tunnare 12 mm-skiva och en kraftigare 30 mm-skiva. Diskhon är en rostfri modell som limmats under stenen, så att kanten löper rakt ner i hon utan synlig fals. Fotona visar köket mitt under montering, med öppna stommar och eluttag på plats men innan luckor och vitvaror kommit upp.
Skötselråd
Torka av ytan med en mild diskmedelslösning och en mjuk trasa. Kvartskomposit är värmekänsligt, så använd alltid grytunderlägg och ställ inte heta kärl direkt på stenen. Någon impregnering behövs inte.
Att tänka på
Eftersom materialet är värmekänsligt bör kastruller och stekpannor aldrig ställas direkt på bänkskivan. Den polerade ytan visar lättare fingeravtryck och vattenstänk, men de torkas enkelt bort i det dagliga bruket.



