Halmstad 29 augusti 2025
Köksbänkskiva i Silestone Desert Silver, Halmstad
L-formad köksbänkskiva i 20 mm polerad Silestone Desert Silver, en ljus gråbeige kvartskomposit, med låg stänkkant, rostfri diskho och förberett hälluttag i ett kök i Halmstad.
I det här köket i Halmstad har en L-formad köksbänkskiva i Silestone Desert Silver monterats i 20 mm polerad kvartskomposit. Den ljusgrå stenen har låg stänkkant längs väggen, en rostfri diskho och ett förberett hälluttag. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Desert Silver ligger nära varm ljusgrå, med svag ådring och små skiftningar som syns tydligast i sidoljus. Som Silestone är det en tät kvartskomposit med mycket låg vattenabsorption. Ytan behöver därför inte impregneras, och den polerade finishen ger stenen en jämn, stilla lyster.
Den här installationen
Bänken följer två väggar och möts i ett innerhörn, vilket ger sammanhängande arbetsyta runt både diskzon och matlagningszon. Den låga stänklisten i samma sten skyddar vägglinjen utan att bli en hel stänkvägg. Öppna stommar och lådskenor visar att monteringen fortfarande pågick.
Skötselråd
Torka av kompositen med mjuk trasa, vatten och milt rengöringsmedel. Ta bort kaffe, vin och färgstark mat innan det torkar in. Använd inte slipande svampar i onödan, och ställ aldrig varma kastruller, plåtar eller stekpannor direkt på stenen.
Att tänka på
Den ljusa gråbeige tonen döljer vardagliga smulor bättre än en helt enfärgad vit bänk, men den polerade ytan visar torkränder i starkt ljus. Planera grytunderlägg nära hälluttaget, eftersom värme är kompositens viktigaste begränsning.





