Solna 25 september 2026
Carrara C köksbänkskiva i Solna
Installation av en matt köksbänkskiva i Carrara C-marmor i Solna. Bänkskivan är 30 mm tjock och har en undermonterad diskho.
I det här projektet i Solna har vi installerat en köksbänkskiva i Carrara C, en klassisk vit marmor med fina grå ådror. Ytan är 1,9 m2 och skivan har en matt finish som ger ett mjukt och naturligt intryck i köket. Med en tjocklek på 30 mm får bänkskivan en stabil och gedigen känsla.
En av projektets nyckeldetaljer är den undermonterade diskhon, som monteras under bänkskivan. Det ger en slät yta utan synliga kanter, vilket underlättar rengöring och gör det enkelt att svepa spill direkt ner i diskhon.
Carrara C-marmor är ett populärt val för köksbänkskivor tack vare sitt tidlösa utseende. Marmor är dock ett kalkstenbaserat naturmaterial som är känsligare för syror än exempelvis granit. Spill från citron, vinäger eller vin bör därför torkas upp snabbt för att undvika etchmärken.
För daglig skötsel rekommenderar vi pH-neutralt rengöringsmedel och en mjuk trasa. Undvik skursvamp och starka kemikalier. Behandla skivan regelbundet med impregnering för att skydda mot fläckar och bevara den matta ytan i gott skick.



