Oxie 29 september 2026
Köksbänkskiva i Dekton Taga i Oxie
Installation av köksbänkskiva i Dekton Taga med polerad finish, 20 mm tjocklek, i Oxie. Projektet omfattade 2,1 m² med undermonterad diskho.
I Oxie har vi genomfört en installation av en köksbänkskiva i Dekton Taga, ett keramiskt material med polerad finish. Bänkskivan är 20 mm tjock och totalytan uppgår till 2,1 m². Som nyckeldetalj i projektet valdes en undermonterad diskho, vilket ger en ren övergång mellan bänkskiva och diskho och underlättar rengöring av arbetsytan.
Dekton Taga är ett kompakt keramiskt material som är motståndskraftigt mot repor, fläckar och värme. Den polerade ytan ger en slät och ljusreflekterande finish som passar väl i köksmiljö. Keramiska material som Dekton är också resistenta mot UV-ljus, vilket innebär att färgen inte gulnar med tiden.
Vid skötsel räcker det oftast att torka av ytan med en fuktig trasa och ett milt rengöringsmedel. Undvik slipande medel och skursvampar av stål, eftersom de kan lämna märken på den polerade ytan. Vid spill av starkt färgande ämnen som kaffe, rödvin eller curry är det bra att torka upp dessa snabbt.
En undermonterad diskho kräver noggrant utförande vid installation, eftersom skivans kant runt diskhoen exponeras. Med ett hållbart material som Dekton Taga är detta inget problem, och resultatet blir en snygg och funktionell arbetsstation i köket.

