Nyköping 5 december 2025
Köksbänkskiva i Dekton Limbo, Nyköping
Ett kök i Nyköping med 20 mm polerad Dekton Limbo, monterad som ljus köksbänk med uppvikt stänkkant och flera passade arbetsytor.
I det här köket i Nyköping monterades köksbänkar i 20 mm polerad Dekton Limbo. Den vita keramiken har mjuka grå ådror och är lagd som långa arbetsytor längs väggarna, med hörnpassning och uppvikt stänkkant. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Dekton Limbo är en sintrad, ultrakompakt keramik där mönstret ger ett ljust stenuttryck utan naturstenens porer. Ytan är tålig mot värme, UV, repor och syror, och behöver inte impregneras.
Den här installationen
Installationen omfattar både en lång väggbänk och en friare arbetsyta mot rummet. Skivorna möter grå köksluckor och en väggzon som fortfarande var under arbete när bilderna togs, vilket stämmer med monteringsstadiet.
Skötselråd
Rengör med vatten, mildt medel och mjuk trasa. Eftersom materialet är tätt räcker normal avtorkning långt. Använd ändå skärbräda, så skyddas både knivar och den polerade ytan från onödiga märken.
Att tänka på
Polerad Dekton ger tydliga ljusreflexer, så placering av belysning påverkar hur ådringen upplevs. Planera även skarvar, vägguttag och stänkkant tidigt, särskilt i kök med långa raka sträckor.

