Stenskivor.se

Askim 11 september 2025

Köksbänkskiva i Dekton Kelya, Askim

Köksö med köksbänkskiva i 20 mm matt Dekton Kelya i Askim, en mörk sintrad keramik med ljus ådring, monterad på vita köksstommar vid fönster.

Köksö med bänkskiva i mörk matt Dekton Kelya keramik med ljus ådring, monterad vid fönster i ett kök i Askim.

I Askim monterades en köksö med bänkskiva i Dekton Kelya, 20 mm matt keramik. Den mörka ytan har tunna ljusa ådror och ligger på vita köksstommar vid fönstren. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.

Om materialet

Kelya hör till Dektons sintrade, ultrakompakta ytor. Råmaterial pressas tätt och hettas upp tills skivan får en hård kropp med mycket låg vattenabsorption. Den matta gråsvarta dekoren är gjord för att likna mörk natursten, men utan behov av impregnering.

Den här installationen

Här används Kelya som en stor, ren arbetsyta på köksön. Den ljusa ådringen är sparsam och syns mest i långa streck över den gråsvarta botten. Den tunna 20 mm kanten gör att skivan upplevs lätt trots den stora ytan.

Skötselråd

Torka av ytan med vatten och milt rengöringsmedel. Dekton står emot värme, UV-ljus, repor och fläckar väl, och syror som citron eller ättika etsar inte ytan. Olja, vax eller stenimpregnering ska inte användas.

Att tänka på

På en mörk matt skiva syns damm och torkränder lättare i sidoljus. Torka torrt efter rengöring och var varsam med hårda slag mot kanter och hörn.

Lång köksö i matt Dekton Kelya med mörk keramikyta och diskret vit ådring, fotograferad under montering i Askim.Närbild på köksö med 20 mm matt Dekton Kelya bänkskiva över öppna vita köksstommar i Askim.
Offert

Få prisförslag på din bänkskiva

Berätta om ditt projekt så återkommer vi inom en arbetsdag med offertunderlag och nästa steg.