Stenskivor.se

Malmö 13 september 2025

Köksbänkskiva i Dekton Aeris, Malmö

Matt köksbänkskiva i 20 mm Dekton Aeris i Malmö, med rostfri diskho, låg stänkkant och förberett hällurtag.

Matt köksbänkskiva i ljus Dekton Aeris, keramik, med rostfri diskho, stänkkant och hällurtag i ett kök i Malmö.

I Malmö monterades en 20 mm matt köksbänkskiva i Dekton Aeris. Bilderna visar en rak arbetsyta med rostfri diskho, låg stänkkant och ett förberett urtag för häll. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.

Om materialet

Dekton Aeris är en ljus keramisk, sintrad ultrakompakt yta med stillsam ton. Materialet passar där man vill ha en tunn skiva som håller färgen även i starkt dagsljus och som inte behöver impregneras.

Den här installationen

Skivan ligger på vita köksstommar och fortsätter längs väggen med en uppvikt stänkkant. Vid diskhon syns den matta kanten tydligt, och hällurtaget är lämnat öppet inför nästa moment i monteringen.

Skötselråd

Torka av Dekton med mjuk trasa, varmt vatten och milt rengöringsmedel. Ytan är tät och syratålig, så vardagliga fläckar får sällan fäste. Ingen olja, vax eller impregnering behövs.

Att tänka på

Dekton tål värme, UV och repor mycket väl, men skärbräda och grytunderlägg är ändå bra vanor i ett kök. Rengör runt diskho och urtag så att fett och kalk inte byggs upp i kanterna.

Närbild av matt köksbänkskiva i Dekton Aeris med rostfri diskho och låg stänkkant i kök i Malmö.Ytbild av matt Dekton Aeris bänkskiva i keramik med diskhokant och sammanhängande arbetsyta i Malmö.Matt köksbänkskiva i Dekton Aeris med öppet hällurtag, stänkkant och vita köksstommar i Malmö.Detalj av hällurtag i matt Dekton Aeris köksbänkskiva med ljus keramikyta och stänkkant i Malmö.Diskhohörn med matt Dekton Aeris köksbänkskiva, rostfri diskho, stänkkant och ljus köksvägg i Malmö.
Offert

Få prisförslag på din bänkskiva

Berätta om ditt projekt så återkommer vi inom en arbetsdag med offertunderlag och nästa steg.