Stenskivor.se

STENUNGSUND 29 oktober 2025

Köksbänkskiva i Dekton Adia, Stenungsund

Matt 20 mm köksbänkskiva i beige Dekton Adia, monterad i Stenungsund med låg stänkkant, mörk diskho och urtag för häll.

Köksbänkskiva i beige Dekton Adia, matt 20 mm keramik, med låg stänkkant, mörk diskho och hällurtag i Stenungsund.

I Stenungsund monterades en köksbänkskiva i Dekton Adia, matt keramik i 20 mm. Den beige, krämfärgade ytan har ljusa ådror och ligger här som L-formad bänk med låg stänkkant, mörk diskho och urtag för häll.

Om materialet

Adia hör till Dektons sintrade, ultrakompakta keramikytor. Skivan är tät med låg vattenabsorption, och dekoren bygger på Piasentina-sten med mjuka bruna nyanser mot en krämig bas. Den matta ytan ger ådringen ett lugnt uttryck utan blank reflex.

Den här installationen

Bänken följer två väggar och möter ett lågt stänkskydd i samma material. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett, därför syns öppna stommar och monteringsdetaljer runt hällöppningen.

Skötselråd

Torka av Dekton Adia med mjuk trasa, vatten och ett milt rengöringsmedel. Ytan klarar värme, UV, repor och sura livsmedel väl, och den behöver inte impregneras. Använd ändå vanliga skärbrädor för knivar och håll fogar rena.

Att tänka på

Den ljusa ådringen fortsätter in i stänkkanten, vilket gör passning i hörn och runt uttag viktig. Vid montering kontrolleras även häll och ho mot öppningarna innan de sista detaljerna färdigställs.

L-formad köksbänkskiva i matt Dekton Adia med matchande stänkkant och ljus ådring i ett kök i Stenungsund.Hörnparti med bänkskiva i matt Dekton Adia, låg stänkkant och öppning för häll i ett kök i Stenungsund.Rak bänkyta i matt Dekton Adia vid högskåp och ugn, med matchande stänkkant i Stenungsund.Detalj av hörn med köksbänkskiva och stänkkant i matt Dekton Adia, beige keramik med ljus ådring i Stenungsund.Köksbänk i matt Dekton Adia med mörk diskho, kranhål och låg stänkkant under montering i Stenungsund.Närbild på mörk diskho i bänkskiva av matt Dekton Adia, med kranhål och ljus ådring i Stenungsund.Närbild på hällöppning i köksbänkskiva av matt Dekton Adia, beige keramisk yta under montering i Stenungsund.
Offert

Få prisförslag på din bänkskiva

Berätta om ditt projekt så återkommer vi inom en arbetsdag med offertunderlag och nästa steg.