Malmö 28 april 2026
Köksbänkskiva i Carrara C, Malmö
Köksbänkskiva i vit marmor Carrara C, 20 mm matt, i ett kök i Malmö, med underlimmad rostfri diskho och uppvikt stänkkant. Bilderna är tagna under montering.
Det här köket i Malmö har fått bänkskivor i Carrara C, en vit italiensk marmor, i 20 mm med matt yta. Stenen löper i en rad med underlimmad rostfri diskho, en förberedd urtagning för hällen och en uppvikt stänkkant i samma marmor. Bilderna är tagna under montering.
Om materialet
Carrara C är marmor, en kalkbaserad natursten, inte komposit. Den matta ytan dämpar ljuset så att den grå ådringen läses som lugna, diagonala stråk över en mjölkvit botten i stället för blanka speglingar. Mönstret följer blocket stenen sågats ur, vilket gör varje skiva unik. Att marmorn är syrakänslig hör till dess natur.
Den här installationen
Skivorna sitter på en köksrad med ljusgröna luckor och matchande överskåp. Diskhon är underlimmad så att marmorkanten möter rostfritt utan synlig ram, och bredvid ligger urtagningen där hällen ska sänkas ned. Stänkskyddet är uppvikt i samma sten, och en andra bänkrad fortsätter under fönstret. Vitvaror och lister återstår, normalt i det här skedet.
Skötselråd
Torka upp citron, vin och annat surt direkt, eftersom syra kan etsa matta märken i marmor. Använd skärbräda och underlägg under heta kärl, och rengör med milt diskmedel snarare än skurmedel. En impregnering minskar risken att fläckar tränger in och kan förnyas när vattnet inte längre pärlar på ytan.
Att tänka på
Marmor utvecklar med tiden en patina, en mjuk mattning på de mest använda ställena, som hör till stenens karaktär snarare än är en skada. Vill man ha en yta som tål syra utan impregnering passar ett sintrat material som Dekton bättre, men då uteblir marmorns levande ådring.

