Malmö 25 juli 2025
Köksbänkskiva i Caesarstone Clamshell, Malmö
Rak köksbänkskiva i 20 mm matt Caesarstone Clamshell med stänkskydd, svart diskho och förberedd hällöppning, monterad i ett kök i Malmö.
I detta kök i Malmö monterades en rak köksbänkskiva i Caesarstone Clamshell, 20 mm med matt yta. Stenen fortsätter upp som stänkskydd bakom bänken. På bilderna syns en svart diskho och en förberedd öppning för häll. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Caesarstone Clamshell är en beige kvartskomposit med små ljusa och mörka korn i ytan. Materialet är tätt och har låg vattenabsorption, vilket gör att skivan inte behöver impregneras. Den matta finishen ger en lugnare reflektion än en polerad yta.
Den här installationen
Bänkskivan löper längs en rak köksvägg mellan högskåp och sidovägg. Stänkskyddet är utfört i samma sten och ger ett sammanhållet arbetsområde bakom diskho och hällzon. Köksstommarna står öppna eftersom monteringen fortfarande pågick.
Skötselråd
Torka av Clamshell med mjuk trasa, varmt vatten och milt rengöringsmedel. Undvik starka slipmedel. Kvartskomposit är känsligt för direkt värme, så använd alltid grytunderlägg under varma kärl.
Att tänka på
En matt komposityta kan visa fettfilm och byggdamm tydligare under montering. Efter slutstädning räcker regelbunden avtorkning långt, och eftersom materialet inte ska impregneras är skötseln enkel att hålla konsekvent.





