Sölvesborg 2 december 2025
Köksbänkskiva i Blue Pearl, Sölvesborg
Polerad köksbänkskiva i Blue Pearl granit, 20 mm, monterad i ett kök i Sölvesborg. I bilderna syns köksö och bänkskivor längs väggarna; bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
I Sölvesborg monterades polerad Blue Pearl, en granit i 20 mm, som köksbänkskivor med köksö och väggbänkar. Stenen har en mörk blågrå grund med ljusa kristaller och tydliga speglingar från den polerade ytan. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Blue Pearl är en hård natursten med livlig kornbild. I ett vitt kök ger den markerad kontrast, samtidigt som granitens struktur gör små nyansskiftningar till en del av uttrycket.
Den här installationen
Skivorna ligger på köksön och längs väggarna. Flera luckor och lådor återstår i bilderna, därför läses projektet som en montering där stenens passning, kanter och blanka yta är huvudmotivet.
Skötselråd
Torka graniten med mjuk trasa, vatten och milt rengöringsmedel. Den tål värme väl, men underlägg är klokt vid långvarig hetta.
Att tänka på
Impregnering hjälper stenen att stå emot fläckar. Torka upp olja, vin och starkt färgade vätskor snabbt, särskilt på ytor som används varje dag.





