Stenskivor.se

Göteborg 21 maj 2025

Köksbänkskiva i Azul Valverde, Göteborg

Matt Azul Valverde marmor i 20 mm monterad som köksbänkskiva med stänkskydd i Göteborg.

Matt köksbänkskiva i Azul Valverde marmor med häll, diskho och stänkskydd i ett kök i Göteborg.

I Göteborg monterades en köksbänkskiva i Azul Valverde, matt marmor i 20 mm. Bilderna visar en rak bänk med uppvikt stänkskydd, häll, diskho och anslutande arbetsytor. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.

Om materialet

Azul Valverde har en grå, levande teckning där ljusare och mörkare partier blandas tätt. Den matta ytan dämpar reflexer och gör ådringen mer lågmäld, vilket passar när skivan ska läsas som arbetsyta snarare än blank detalj.

Den här installationen

Projektet är ett kök med bänkskiva längs vägg, en monterad häll och en diskho i samma bänkrad. Stänkskyddet är utfört i samma sten och följer väggen bakom arbetsytan.

Skötselråd

Torka av marmor med mild rengöring och mjuk trasa. Sura ämnen som citron, vin och ättika kan etsa matta märken, så spill bör tas bort direkt. Impregnering hjälper mot fläckar.

Att tänka på

Marmor förändras med användning. Små märken och nyansskiftningar blir en del av patinan, särskilt i ett kök där ytan används varje dag.

Närbild av matt Azul Valverde marmor med diskho, häll och grå ådring i köket i Göteborg.Diskho placerad i en matt köksbänkskiva av Azul Valverde marmor med stänkskydd i Göteborg.Häll monterad i en matt köksbänkskiva av Azul Valverde marmor med stänkskydd i Göteborg.Matt Azul Valverde marmor med diskho, stänkskydd och anslutande arbetsyta i ett kök i Göteborg.Hörn av köksbänkskiva i matt Azul Valverde marmor med uppvikt stänkskydd under montering i Göteborg.
Offert

Få prisförslag på din bänkskiva

Berätta om ditt projekt så återkommer vi inom en arbetsdag med offertunderlag och nästa steg.