Töllsjö 8 juli 2022
Köksbänkskiva i Nero Assoluto, Töllsjö
En stor köksö och vägghängd bänk i 20 mm Nero Assoluto med matt yta, två underlimmade rostfria diskhoar och en infälld induktionshäll, i ett kök i Töllsjö.
Bakom bänken löper ett stänkskydd i samma matta Nero Assoluto, och längs väggen sitter en stålho underlimmad under stenen med ett separat blandarhål borrat i skivan. Det här köket i Töllsjö fick 20 mm Nero Assoluto i matt yta, med en stor köksö som bär en nedsänkt induktionshäll och en andra underlimmad diskho. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Nero Assoluto är en djupsvart, hård natursten med ett tätt, jämnt korn. Den matta ytan dämpar reflexer och ger stenen ett mjukt, grafitaktigt djup istället för blank spegling. Som granit tål den värme väl och klarar vardagens slitage bra.
Den här installationen
Arbetet omfattar en köksö och en vägghängd bänk, båda i 20 mm Nero Assoluto. I ön är en induktionshäll infälld i nivå med stenen, och bredvid den sitter en fyrkantig diskho av rostfritt stål underlimmad under skivan med ett eget blandarhål. Längs väggen finns en andra underlimmad stålho, och ovanför bänken är stänkskyddet utfört i samma sten med en uppvikt kant.
Skötselråd
Torka upp spill efterhand och rengör med mild tvål och vatten. För svart granit gör en regelbunden impregnering att ytan står emot fläckar bättre och behåller sitt djup. Stenen tål heta kärl, men en skärbräda skonar både kniv och yta.
Att tänka på
En matt svart yta visar damm och torkränder tydligare än en ljus sten, så en sista avtorkning efter rengöring håller den enhetlig. Den täta graniten är lättskött och bygger ingen patina på samma sätt som kalksten.





