Skokloster 21 juni 2024
Köksbänkskiva i Technistone Noble Pietra Grey, Skokloster
Polerad köksbänkskiva i Technistone Noble Pietra Grey för ett L-format kök i Skokloster, med 20 och 30 mm angivet i ordertexten.
I Skokloster monterades en köksbänkskiva i Technistone Noble Pietra Grey, en mörkgrå kvartskomposit med polerad yta. Ordertexten anger både 20 och 30 mm tjocklek, så projektet redovisas som blandad tjocklek. Bilden visar ett L-format kök med brun träinredning, häll och inbyggd ugn.
Om materialet
Noble Pietra Grey har en tät komposityta med låg vattenabsorption. Den mörka grå tonen ger ett lugnt uttryck mot träfronterna, medan den polerade ytan fångar ljuset från rummet.
Den här installationen
Stenen är monterad längs två väggar och bildar en sammanhängande arbetsyta runt hörnet. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Skötselråd
Torka av ytan med milt rengöringsmedel och mjuk trasa. Komposit behöver normalt ingen impregnering, men heta kastruller och plåtar ska alltid ställas på underlägg.
Att tänka på
Vid blandade tjocklekar behöver möten, kanter och intilliggande stommar planeras noggrant. Det är särskilt viktigt i ett L-kök där flera skivor ska linjera i samma helhet.