Malmö 29 augusti 2022
Köksbänkskiva i Silestone Royal Reef, Malmö
Ett L-format kök i Malmö med polerad bänkskiva i Silestone Royal Reef, 20 mm, med underlimmad vit diskho och uppvikt stänkkant.
I det här köket i Malmö löper en polerad bänkskiva i Silestone Royal Reef i 20 mm runt en L-formad köksuppsättning. Stenen har en varmt beige grundton med fin spräcklighet och en mjuk, dämpad ådring som ger ytan liv utan att ta över. En underlimmad vit diskho är monterad i bänken, med ett separat borrat hål för köksblandaren bredvid. Mot väggen är en 12 mm stänkkant uppvikt som skydd bakom arbetsytan.
Om materialet
Silestone Royal Reef är en kvartskomposit. Materialet är tätt och har mycket låg vattenabsorption, så ytan behöver ingen impregnering och håller emot fläckar i vardagen. Royal Reef ger ett marmorlikt uttryck i en jämn, ljus beige nyans som passar både ljusa och mer neutrala köksinredningar.
Den här installationen
Köket är format som ett L med en sammanhängande arbetsyta längs två väggar och en inbyggnadsugn i ett av sidoskåpen. Diskhon är underlimmad, alltså monterad under stenen, vilket ger en slät kant runt hon utan synlig fals. Den uppvikta stänkkanten i samma sten håller ihop linjen mot väggen. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Skötselråd
Torka av ytan med en mild diskmedelslösning och en mjuk trasa. Kvartskomposit är värmekänsligt, så ställ varma kärl på ett grytunderlägg i stället för direkt på stenen. Torka upp spill när det sker så håller sig den ljusa ytan fräsch.
Att tänka på
Den ljusa beige tonen är förlåtande i ett kök som används dagligen, men starkt färgade vätskor bör ändå torkas bort i tid. Använd skärbräda vid matlagning, så behåller bänkskivan sitt jämna intryck.



