Avesta 21 januari 2026
Köksbänkskiva i Silestone Coral Clay, Avesta
Ett U-format kök i Avesta med varm greige Silestone Coral Clay, polerad, på både bänkrad och en fristående köksö med stensida ner till golvet.
I det här köket i Avesta har vi monterat Silestone Coral Clay, en kvartskomposit i en varm, lerig greige med fin spräcklig ådring. Bänkskivan är polerad och ordern omfattar två tjocklekar, 20mm till bänkrad och köksö och 12mm till stänkkanten. Köket är U-format med en fristående köksö, en underlimmad rostfri diskho och plats för en häll. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Coral Clay tillhör Silestones kvartskomposit, ett tätt material med låg vattenabsorption. Ytan är porfri och behöver ingen impregnering för att stå emot vardagens stänk. Den lugna, varma tonen gör att skivan håller ihop intrycket även över stora ytor som en köksö.
Den här installationen
Den fristående köksön har en hel stensida som löper ända ner till golvet, en så kallad waterfall-kant, vilket ger en tydlig blickpunkt mitt i rummet. Längs bänkraden sitter en underlimmad diskho i rostfritt med rena kanter mot stenen, och intill den är ett urtag förberett för hällen. Bakom bänkarna är stänkkanten uppvikt i samma sten.
Skötselråd
Torka av ytan med milt diskmedel och en mjuk trasa, så håller den polerade glansen sig fin. Det viktigaste att tänka på med kvartskomposit är värmen: ställ aldrig heta kastruller eller plåtar direkt på stenen, utan använd alltid grytunderlägg eller en trivet. Materialet är värmekänsligt även om det är tåligt mot fläckar.
Att tänka på
Coral Clay behöver ingen impregnering, men en bräda under heta kärl och en skärbräda vid hackning skonar både ytan och dina knivar. På en stor köksö blir den jämna tonen extra tydlig, vilket gör vardagsstädningen enkel.



