TOLLARP 20 september 2025
Köksbänkskiva i Dekton Ava, Tollarp
Köksbänkskiva, köksö och stänkskydd i matt Dekton Ava, 20 mm bänkskiva och 12 mm stänkskydd, monterade i ett kök i Tollarp.
I Tollarp monterades köksbänkskiva, köksö och stänkskydd i Dekton Ava. Här är bänkskivan 20 mm och det låga stänkskyddet 12 mm. Den ljusa stenen har ett stilla, kalkstenslikt mönster som syns tydligt på den stora ön. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Dekton Ava är en sintrad, ultrakompakt keramik. Materialet pressas tätt och får en yta som tål värme, UV-ljus, repor och fläckar mycket väl. Det är också syratåligt och behöver ingen impregnering.
Den här installationen
Projektet omfattar en större köksö, bänkskivor längs väggarna och ett lågt stänkskydd i samma material. De vita stommarna står delvis öppna eftersom köket fortfarande är i monteringsfasen. Därför beskriver bilderna stenarbetet snarare än ett färdiginrett rum.
Skötselråd
Torka av ytan med vatten och milt diskmedel efter matlagning. Dekton Ava påverkas normalt inte av citron, vinäger eller andra vanliga syror, och fläckar från kaffe eller olja får svårt att fästa. Ingen återkommande behandling behövs.
Att tänka på
Använd skärbräda för knivarnas skull och torka upp spill innan det hinner torka in. Materialet tål värme bra, men ett underlägg under mycket heta eller tunga kärl är en enkel vana som skyddar både sten, fogar och köksinredning.





