Solna 3 november 2025
Köksbänkskiva i Carrara C, Solna
Matt Carrara C marmor, 20 mm, monterad i ett kök i Solna med stor köksö, låg stänkkant, rostfri diskho och hällurtag. Bilderna är tagna under montering.
I Solna monterade vi en köksbänkskiva och köksö i Carrara C, 20 mm matt marmor. Bakre bänken har en rostfri diskho monterad under stenen, ett runt blandarhål, ett urtag för häll och en låg stänkkant i samma sten. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Carrara C är äkta marmor, alltså en kalkbaserad natursten. I den här skivan går ådringen tätt över både köksön och bänken, med grå streck som syns tydligt i den matta ytan. Materialet är valt för sitt stenuttryck snarare än för att vara helt fläckokänsligt.
Den här installationen
Projektet visar en rak arbetsbänk mot väggen och en stor fristående yta framför. Den låga marmorkanten fortsätter bakom bänken, medan väggen ovanför fortfarande väntar på nästa byggsteg. Luckor och fronter saknas på flera stommar, vilket stämmer med monteringsläget.
Skötselråd
Använd pH-neutralt medel och torka bort vatten och matspill direkt. Särskilt citron, vin och ättika ska inte ligga kvar, eftersom syra kan etsa ljusa matta märken i marmor. Impregnering minskar fläckrisk, men gör inte stenen syrafast.
Att tänka på
Med åren får Carrara C patina från användning, särskilt runt diskho, häll och arbetszoner. Den som vill ha en helt jämn yta bör väga in det innan val av marmor. Skärbräda, underlägg och snabb avtorkning gör vardagen enklare.



