Malmö 28 juni 2025
Köksbänkskiva i Carrara C, Malmö
Matt Carrara C i marmor för ett kök i Malmö, med lång bänkrad, uppvikt stänkkant, vit dubbelho och förberedd hällöppning under montering.
I Malmö monterades Carrara C som matt marmorbänkskiva i ett kök, med 30 och 20 mm sten angivet för projektet. Bilderna visar en lång bänkrad med uppvikt stänkkant, en vit dubbelho och en förberedd öppning för häll. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Carrara C är en naturlig marmor med ljus botten och grå ådring som skiftar mellan skivor. Den matta ytan dämpar reflexer och låter mönstret framträda utan hög glans.
Den här installationen
Köket har en lång arbetsyta med stänkkant längs väggen och en separat sidobänk. De öppna stommarna och skyddet på golvet visar att monteringen skedde före den sista inredningen.
Skötselråd
Torka bort citron, vin, ättika och andra sura vätskor direkt, eftersom de kan etsa matta märken i marmor. Använd pH-neutralt rengöringsmedel och undvik slipande svampar.
Att tänka på
Marmor utvecklar patina när den används. Impregnering hjälper mot fläckar, men Carrara C bör väljas med förståelse för att ytan kräver mer omsorg än granit, komposit eller keramik.





