Stenskivor.se

Hovås 23 januari 2025

Köksbänkskiva i Carrara C, Hovås

20 mm polerad Carrara C i marmor, monterad som köksbänkskiva med matchande väggyta bakom arbetsytan i Hovås.

Köksbänkskiva i polerad Carrara C marmor med matchande väggskiva under mörka överskåp i Hovås.

I Hovås monterades en köksbänkskiva i Carrara C, en naturlig marmor, i 20 mm polerad yta. Samma sten fortsätter upp på väggen bakom arbetsytan, vilket gör ådringen lätt att läsa både horisontellt och vertikalt. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.

Om materialet

Carrara C har en ljus botten med grå stråk som skiftar mellan tunna linjer och mjukare fält. Den polerade ytan ger tydliga reflexer från belysningen och framhäver stenens rörelse utan att göra mönstret jämnt.

Den här installationen

Projektet omfattar bänkskiva och matchande väggskiva under överskåpen. Fotonas nära vinklar visar mötet i hörn, håltagning i väggytan och hur marmorbilden fortsätter över den raka arbetszonen.

Skötselråd

Marmor är känslig för syra. Torka bort citron, vin och ättika direkt, använd milt rengöringsmedel och låt impregneringen fånga upp vardagliga stänk innan de går ner i stenen.

Att tänka på

Små matta märken och en mjukare patina hör till Carrara över tid. Välj materialet när den levande ytan är en del av uttrycket och planera för regelbunden, enkel skötsel.

Polerad Carrara C marmor som köksbänkskiva och stänkskydd vid en vit diskho i ett kök i Hovås.Carrara C marmor i polerad köksbänkskiva med hög väggskiva och rund håltagning i Hovås.Närbild på 20 mm polerad Carrara C marmor som bänkskiva med väggskiva i ett kök i Hovås.Ådring i polerad Carrara C marmor på köksbänk och stänkskydd under belysta överskåp i Hovås.Carrara C marmor med ljusgrå ådring, polerad väggskiva och bänkyta i ett kök i Hovås.Sidovy av polerad Carrara C marmor som väggskiva och bänkskiva vid överskåp i Hovås.

Få prisförslag på din bänkskiva

Berätta om ditt projekt så återkommer vi inom en arbetsdag med offertunderlag och nästa steg.