Bromma 26 januari 2024
Köksbänkskiva i Carrara C, Bromma
Polerad 20 mm Carrara C i ett smalt kök i Bromma, fotograferat under montering med häll och långa arbetsytor på båda sidor.
I Bromma monterades en köksbänkskiva i Carrara C, en polerad marmorskiva i 20 mm. Bilden visar ett smalt parallellkök med vita luckor, induktionshäll och vinkyl. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Carrara C är naturlig marmor med ljus grund och grå ådring. I den här typen av kök ger stenens teckning rörelse utan att ta över den vita inredningen.
Den här installationen
I detta parallellkök ligger stenen på båda arbetslinjerna, med häll på vänster sida och lång avställningsyta vid vinkylen. Diskhoområdet är under arbete på monteringsbilden, därför anger vi ingen diskhomodell.
Skötselråd
Marmor reagerar på syra. Torka bort citron, vin och ättika direkt, rengör med milt medel och använd impregnering som skydd mot fläckar.
Att tänka på
Carrara C får patina när den används. Välj materialet om du uppskattar levande natursten och vill sköta ytan löpande, inte om du söker en helt oförändrad bänkskiva.