Siljansnäs 15 februari 2025
Köksbänkskiva i Azul Valverde, Siljansnäs
Köksbänkskiva i Azul Valverde, 20 mm matt marmor, monterad i ett kök i Siljansnäs. Bilderna visar en lång bänkrad och en separat arbetsyta under montering, innan rummet var helt inrett.
I det här köket i Siljansnäs har Azul Valverde monterats som 20 mm matt köksbänkskiva. Materialet hör till marmorskivorna i sortimentet, med en gråbeige naturstensyta och lugn rörelse. Bilderna visar en lång bänkrad mot fönstret och en separat arbetsyta vid spisen. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Azul Valverde har en dämpad färgskala där nyanserna skiftar mellan varmgrått och beige. Den matta ytan minskar blänk och gör stenens fossila teckning mer lågmäld. Som marmor är materialet känsligare för syra än granit och keramik.
Den här installationen
Bänkskivorna ligger på målade köksstommar och följer två arbetszoner i rummet. Den låga stenkanten längs väggen ger en enkel avslutning bakom bänken. Vid fototillfället återstod delar av rummets färdigställande.
Skötselråd
Torka bort citron, vin, ättika och andra sura vätskor direkt, eftersom de kan etsa matta märken i ytan. Rengör med milt medel och mjuk trasa. Impregnering hjälper stenen att stå emot fläckar bättre.
Att tänka på
Azul Valverde får patina när köket används, särskilt på ytor där man lagar mat ofta. För den som vill ha en helt oförändrad bänk är keramik eller komposit enklare val. Här är variationen en del av naturstenen.