Skärblacka 10 juni 2024
Köksbänkskiva i Antique White, Skärblacka
Polerad 30 mm köksbänkskiva i graniten Antique White, monterad i ett vitt parallellkök i Skärblacka.
I Skärblacka monterades en 30 mm polerad köksbänkskiva i graniten Antique White i ett smalt kök med vita skåp och arbetsytor längs båda sidor. Den ljusa stenen ger sammanhållna bänkytor i rummet. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Antique White är en granit med ljus grundton, grå rörelser och mörkare mineralpunkter. Den polerade ytan ger mer ljusspel än en matt yta och gör stenens teckning tydlig mot den vita inredningen.
Den här installationen
Här ligger skivorna som parallella bänkstråk i köket. Bilden visar monterad sten på båda sidor om gången, med anpassade avslut mot skåp, vitvaror och vägg.
Skötselråd
Granit är en hård natursten som tål värme väl. Torka av med milt rengöringsmedel, undvik stående vätska och underhåll impregneringen så får ytan bättre skydd mot fläckar.
Att tänka på
På en ljus granit syns kaffe, olja och färgstarka råvaror tydligare om spill får ligga kvar. Använd skärbräda vid arbete på bänken och torka upp direkt efter matlagning.