Malmö 2 oktober 2022
Köksbänkskiva i Nero Assoluto, Malmö
En köksö och matchande fönsterbänkar i 30 mm polerad Nero Assoluto, monterade i ett hem i Malmö.
I det här projektet i Malmö monterade vi en köksö och flera fönsterbänkar i Nero Assoluto, en svart granit med 30 mm tjocklek och polerad yta. Den spegelblanka ytan fångar ljuset från fönstren och ger köket en lugn och sammanhållen karaktär. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Nero Assoluto är en djupsvart natursten med jämn, finkornig struktur och få tydliga ådror. Som granit är den hård och tål värme väl, vilket gör den till ett tryggt val för en arbetsyta som används dagligen. Den polerade ytan ger en intensiv svärta och en blank spegeleffekt. Naturlig sten är levande, så små variationer i ton och korn hör till och gör varje skiva unik.
Den här installationen
Köksön har en genomgående bänkskiva i polerad Nero Assoluto som vilar på en ljus stomme. Samma sten återkommer i smäckra fönsterbänkar ovanför elementen, vilket binder ihop rummet. På bilderna syns stommen med utdragslådor innan luckor och övrig inredning kommit på plats.
Skötselråd
Torka av ytan med en mjuk, fuktig trasa och ett milt rengöringsmedel. Granit mår bra av impregnering som skydd mot fläckar, och en mörk polerad yta blir extra fin om du torkar bort vattenstänk och fingeravtryck regelbundet. Undvik starkt sura eller slipande medel.
Att tänka på
En polerad svart sten visar damm, vattendroppar och avtryck tydligare än en matt yta, så räkna med en snabb avtorkning då och då. Använd skärbräda och grytunderlägg för att hålla ytan fin över tid. Måtten i det här projektet gav totalt cirka 2,44 kvadratmeter sten.



