Malmo 1 mars 2016
Köksbänkskiva i Nero Assoluto, Malmö
Djupsvart polerad Nero Assoluto-granit med en underlimmad rostfri Blanco Andano 500U-diskho och övermonterad häll i ett kök i Malmö.
I det här köket i Malmö valde Håkan en köksbänkskiva i Nero Assoluto, en djupsvart polerad granit. Skivan har en underlimmad rostfri diskho av modellen Blanco Andano 500U och en övermonterad spishäll som placeras ovanpå stenen. Den polerade ytan ger en hög glans som speglar ljuset från fönstret.
Om materialet
Nero Assoluto är en hård och tålig svart natursten. Granit klarar vardagens slitage bra och tål värme väl, vilket gör den lämplig nära spis och häll. Den helsvarta tonen ger en lugn och samlad bänkyta, och i polerat utförande framträder stenens djup tydligt.
Den här installationen
Bänkskivan löper utmed väggen med diskhon underlimmad till vänster, så att stenen går obruten ner i hon. Spishällen är övermonterad och vilar ovanpå skivan. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett, så stommarna står ännu öppna och väggen är omålad.
Skötselråd
Torka av bänken med en mild rengöring och vatten i vardagen. Granit mår bra av att impregneras med jämna mellanrum, vilket motverkar fläckar. Undvik att låta sura eller starkt färgande vätskor ligga kvar längre stunder.
Att tänka på
En polerad svart yta visar fingeravtryck och vattenfläckar tydligare än en matt yta. En regelbunden avtorkning håller den blank och fin. Den övermonterade hällen gör det enkelt att komma åt och rengöra runt kanterna.