Göteborg 15 juli 2021
Köksbänkskiva i Silestone Negro Tebas, Göteborg
Köksbänkskiva i Silestone Negro Tebas, en djupt svart kvartskomposit med polerad yta, med underlimmad rostfri diskho och infälld häll, mot blå luckor, i ett kök i Göteborg.
Det här köket i Göteborg har en bänkskiva i Silestone Negro Tebas, en djupt svart kvartskomposit med polerad yta. Den blanka, svarta stenen ligger på en köksdel med blå luckor och rymmer en underlimmad diskho i rostfritt och en infälld häll. Bilderna är tagna under monteringen, mot ännu delvis råa väggar.
Om materialet
Negro Tebas är en av Silestones svartaste kulörer – en nästan enfärgat djupsvart kvartskomposit utan tydligt mönster. Polerad blir ytan blank och djup och speglar ljus och omgivning. Till skillnad från svart natursten behöver komposit ingen impregnering: den täta, porfria ytan tål fukt och fläckar väl och är lättskött i vardagen.
Den här installationen
Den blanka, svarta stenen ger köket en tydlig, grafisk kontrast mot de blå luckorna. Den underlimmade diskhon i rostfritt sitter monterad under stenkanten för en slät, lättorkad kant, och den infällda hällen ligger plant i ytan. Den polerade svarta stenen speglar ljuset och fördjupar den mörka tonen.
Skötselråd
Negro Tebas sköts med ett milt, pH-neutralt rengöringsmedel och behöver ingen impregnering. Undvik slipande svampar och starka lösningsmedel, och eftersom kvartskomposit är värmekänsligt ska heta kastruller alltid ställas på ett underlägg. På en svart yta gör en mikrofiberduk särskilt god nytta mot ränder.
Att tänka på
En blank, svart yta är effektfull men oförlåtande: damm, fingeravtryck och torkränder syns mycket tydligt, särskilt i motljus. En snabb avtorkning med en mjuk, torr trasa håller den djupt svarta ytan ren och blank utan att repa.
