Åmål 17 maj 2023
Köksbänkskiva i Silestone Negro Tebas, Åmål
30 mm polerad Silestone Negro Tebas som L-formad köksbänkskiva i Åmål, med svart induktionshäll och rostfri diskho synliga under montering.
I Åmål monterades en 30 mm polerad köksbänkskiva i Silestone Negro Tebas, en mörk kvartskomposit med jämn, finprickig yta. Bilderna visar en L-formad bänk mot vitt kakel, med svart induktionshäll och en rostfri diskho med synlig kant ovanpå stenen. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Silestone Negro Tebas hör till kompositfamiljen. Materialet är tätt och har låg vattenabsorption, vilket gör att det inte behöver impregneras på samma sätt som natursten.
Den här installationen
Bänkskivan följer kökets hörn och ger en sammanhållen arbetsyta runt häll och diskho. Den mörka, polerade ytan speglar kaklet och ger tydlig kontrast mot de vita skåpen.
Skötselråd
Torka av ytan med mjuk trasa, varmt vatten och milt rengöringsmedel. Använd skärbräda vid matlagning och ställ varma kastruller på grytunderlägg.
Att tänka på
Komposit är praktiskt i kök, men punktvärme kan skada bindemedlet. Undvik därför heta plåtar, grytor och stekpannor direkt på Silestoneytan.





