Jönköping 5 april 2022
Köksbänkskiva i Silestone Desert Silver, Jönköping
Ett rymligt kök i Jönköping med en lång köksö och väggbänkar i polerad Silestone Desert Silver, två underlimmade rostfria diskhoar och heltäckande stänkväggar i samma sten.
Det här är ett stort, vinklat kök i Jönköping där en lång fristående köksö möter en väggrad med arbetsbänkar, allt i polerad Silestone Desert Silver. Stenen är en ljust gråbeige kvartskomposit med en lugn, ljusgrå ådring som syns tydligt på öns blanka yta. I väggraden sitter två underlimmade rostfria diskhoar och ett förberett uttag för häll under en Miele-fläkt, och bakom hela bänken löper heltäckande stänkväggar i samma sten. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Silestone är en kvartskomposit som tillverkas av krossad kvarts bunden i ett tätt material. Ytan är slät och i princip porfri, så den tar inte åt sig vätska och behöver ingen impregnering. Desert Silver håller en mild, neutral gråton som passar både vita och mörkare inredningar, vilket märks här mot de blå högskåpen.
Den här installationen
Tyngdpunkten ligger på den breda köksön, som ger en stor sammanhängande arbetsyta mitt i rummet. Längs väggen tar de två underlimmade rostfria hoarna hand om disken, och den polerade ytan ger ön ett mjukt ljusspel. På flera bilder syns öppna stommar, lådskenor och en lös sladd, eftersom köket fotograferades mitt under montering.
Skötselråd
Torka av med milt diskmedel och en mjuk trasa. Kvartskompositen är känslig för hög värme, så ställ alltid heta kastruller och plåtar på ett grytunderlägg och inte direkt på stenen. Någon impregnering behövs inte.
Att tänka på
En polerad yta är blank och visar lättare fingeravtryck och torkränder än en matt, men de försvinner med en vanlig avtorkning. Värmen är det enda riktiga undantaget att hålla koll på.





