Svalöv 12 juni 2022
Köksbänkskiva i Silestone Coral Clay, Svalöv
Ett U-format kök i Svalöv med köksbänkskiva i Silestone Coral Clay, 20 mm polerad kvartskomposit, med underlimmad rostfri diskho och urtag för häll.
I det här köket i Svalöv är bänkskivan tillverkad i Silestone Coral Clay, en varm taupe- till greigefärgad kvartskomposit. Skivan är 20 mm med polerad yta och löper U-format runt rummet, med en underlimmad rostfri diskho under fönstret och ett urtag för häll i halvön. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Silestone är en kvartskomposit som är tät och har mycket låg vattenabsorption. Ytan är porfri och behöver ingen impregnering. Den polerade finishen ger en mjuk lyster som lyfter den varma greigetonen och den diskreta ådringen i stenen.
Den här installationen
Bänkskivan är platsbyggd i ett U-format kök. Den rostfria diskhon är underlimmad, vilket innebär att den är monterad under stenen så att kanten blir slät och lätt att torka av. I halvön finns ett urtag förberett för häll. På bilderna syns öppna stommar och kartonger eftersom köket fortfarande höll på att färdigställas.
Skötselråd
Torka av ytan med en mild diskmedelslösning och en mjuk trasa. Eftersom materialet är värmekänsligt bör du alltid använda grytunderlägg och aldrig ställa heta kärl direkt på stenen. Någon impregnering behövs inte.
Att tänka på
Coral Clay är en lugn, varm grundton som passar både ljusa och mörka köksluckor. Tänk på värmekänsligheten vid spis och häll och håll underlägg nära till hands.





