Malmö 29 augusti 2023
Köksbänkskiva i Silestone Calypso, Malmö
Polerad 20 mm Silestone Calypso i ett kök i Malmö, med halvö, väggbänk, underlimmad rostfri diskho och förberedd hällplats.
I Malmö monterades en köksbänkskiva i Silestone Calypso, 20 mm polerad komposit. Installationen omfattar en mörkgrå halvö, en väggbänk, en underlimmad rostfri diskho och en öppning för häll. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Silestone Calypso är en kvartskomposit med tät yta och låg vattenabsorption. Den mörkgrå tonen har ljusare teckning som syns tydligt i den polerade ytan, särskilt på de större sammanhängande ytorna.
Den här installationen
Stenen ligger på vita och grå köksstommar med en halvö som ger arbetsyta mot rummet. Diskhon är monterad under stenen och hällöppningen är förberedd i samma material. De putsade väggarna visar att köket fortfarande är i monteringsskede.
Skötselråd
Torka av kompositen med mjuk trasa, vatten och milt rengöringsmedel. Ytan behöver normalt ingen impregnering, men varma kastruller och plåtar ska ställas på grytunderlägg eftersom komposit är känslig för hög direktvärme.
Att tänka på
En mörk polerad sten kan visa fingeravtryck, torkränder och byggdamm tydligare än en ljus matt yta. Under montering är det därför vanligt att ytan ser mer flammig ut än den gör efter slutstädning och inflyttning.





