Rødovre 29 januari 2023
Köksbänkskiva i Quarella Bianco Venere, Rødovre
Ljus köksbänkskiva i Quarella Bianco Venere, 20 mm polerad, monterad i ett L-format kök i Rødovre med underlimmad diskho och infälld induktionshäll.
I det här köket i Rødovre installerade vi en köksbänkskiva i Quarella Bianco Venere, en ljus vit agglomererad kvarts- och marmorkomposit med fin, jämn grå ådring. Skivan är 20 mm tjock med polerad yta och löper runt köket i en L-form med underlimmad svart diskho och en infälld induktionshäll. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Quarella Bianco Venere är en agglomererad komposit av kvarts och marmor med ett tätt, finkornigt uttryck och en lugn grå ådring mot en vit botten. Materialet har låg vattenabsorption och kräver ingen impregnering. Den polerade ytan ger en mjuk lyster som lyfter ådringen i dagsljus.
Den här installationen
Köket är format som ett L med bänkskiva längs två väggar och fram till fönstret. En svart kompositdiskho är monterad under stenen, och en induktionshäll är infälld i bänkytan. Den polerade skivan binder ihop de vita köksluckorna och fiskbensparketten. På bilderna pågår fortfarande montering av inredningen.
Skötselråd
Torka upp spill direkt, särskilt från citron, vin och rödbeta, så att ytan håller sig fläckfri. Vardaglig rengöring sker enkelt med milt diskmedel och en mjuk trasa. Materialet behöver ingen impregnering.
Att tänka på
Agglomererad komposit är värmekänslig. Ställ inte heta kastruller eller stekpannor direkt på stenen, utan använd alltid grytunderlägg. Eftersom kompositen kan vara något känsligare för fläckar än naturlig sten lönar det sig att torka upp spill snabbt.



