Malmö 5 oktober 2023
Köksbänkskiva i Dekton Sasea, Malmö
Matt 20 mm Dekton Sasea i ett L-format kök i Malmö, med underlimmad rostfri diskho, hällöppning och uppvikt stänkkant.
Här visas en köksbänkskiva i Dekton Sasea i Malmö, utförd i 20 mm matt keramik. Den L-formade bänken har underlimmad rostfri diskho, öppning för svart induktionshäll och uppvikt stänkkant längs väggarna. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Dekton Sasea är en sintrad, ultrakompakt keramik med varm beige ton och diskret struktur. Den täta ytan passar där man vill ha ett lugnt uttryck utan att välja natursten.
Den här installationen
Skivan möter sagegröna köksstommar och träinredning. Hörn, vägganslutning och stänkkant är monterade så att bänken följer rummets L-form runt diskho och hällzon.
Skötselråd
Torka av med mjuk trasa, varmt vatten och milt rengöringsmedel. Dekton kräver ingen impregnering och står väl emot värme, UV-ljus, repor, fläckar och syror i normal köksmiljö.
Att tänka på
Keramik är hårt men kan få kantskador av punktstötar. Använd skärbräda för knivar och undvik att slå kastruller eller tunga föremål mot framkant och hörn.





