Stenskivor.se

Karlskrona 19 januari 2024

Köksbänkskiva i Dekton Kreta, Karlskrona

Matt köksbänkskiva i Dekton Kreta, 20 mm keramik, monterad i ett L-format kök i Karlskrona med svart induktionshäll och creamfärgade luckor.

L-formad köksbänkskiva i matt Dekton Kreta, 20 mm keramik, med svart induktionshäll i ett kök under montering i Karlskrona.

I Karlskrona monterades en köksbänkskiva i Dekton Kreta, en grå keramik med matt yta och 20 mm tjocklek. Skivan följer ett L-format kök med creamfärgade luckor, klinkergolv och en svart induktionshäll. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.

Om materialet

Kreta har ett stilla betonguttryck där färgen rör sig mellan varmgrått och ljus cement. Dekton tillverkas som sintrad ultrakompakt keramik, vilket ger en tät skiva som inte behöver impregneras. Den matta ytan gör att formen och framkanten läses tydligt utan blank spegling.

Den här installationen

Här syns bänkskivan under montering, med väggarna ännu öppna för nästa byggsteg. Den långa delen ger arbetsyta fram till hällen, medan hörnet fortsätter in mot sidoväggen. Den grå tonen binder ihop luckorna och den svarta hällen.

Skötselråd

För daglig rengöring räcker ljummet vatten, en mjuk trasa och milt rengöringsmedel. Dekton står emot värme, UV, repor, fläckar och syror mycket väl. Torka bort fett och kalkrester när de uppstår så behåller den matta ytan sitt jämna intryck.

Att tänka på

Keramik är hårt och praktiskt i ett kök, men hårda slag mot kanter bör undvikas. Använd gärna skärbräda för knivarnas skull och för att hålla arbetsytan lätt att städa.

Matt grå köksbänkskiva i Dekton Kreta, 20 mm keramik, monterad över creamfärgade stommar i Karlskrona.Svart induktionshäll i en matt Dekton Kreta köksbänkskiva med grå betongton i ett kök i Karlskrona.Närbild på svart häll och matt Dekton Kreta bänkskiva, 20 mm keramik, vid rå vägg under köksmontering i Karlskrona.Lång arbetsyta i matt Dekton Kreta med grå betongstruktur över creamfärgade köksluckor i Karlskrona.Matt Dekton Kreta köksbänkskiva i hörnläge med grå betongton och synlig framkant under montering i Karlskrona.Detalj av matt Dekton Kreta bänkskiva över creamfärgade köksstommar och rå vägg under montering i Karlskrona.Smal bänkskiva i matt Dekton Kreta, 20 mm keramik, monterad på creamfärgad köksstomme i Karlskrona.

Få prisförslag på din bänkskiva

Berätta om ditt projekt så återkommer vi inom en arbetsdag med offertunderlag och nästa steg.