Ramlösa 2 februari 2023
Köksbänkskiva i Dekton Helena, Ramlösa
Köksbänkskiva och köksö i polerad Dekton Helena, 20 mm, monterad i ett kök i Ramlösa. Den ljusa keramiken har en mjuk grå ådring i Carrara-look.
I det här köket i Ramlösa monterade vi en köksbänkskiva och en köksö i Dekton Helena, en polerad keramikskiva på 20 mm. Materialet är ljust med en mjuk grå ådring i Carrara-look, och köns har formats med en nedhängande gavel och en nedfälld sparning för diskhon. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Dekton Helena är en sintrad ultrakompakt keramik. Den tillverkas under högt tryck och hög värme, vilket ger en mycket tät yta. Helena har ett ljust, nästan vitt uttryck med en lugn grå ådring som påminner om marmor, men utan naturstenens känslighet.
Den här installationen
Skivan ligger som en sammanhängande bänkskiva utmed väggen och fortsätter ut i en köksö med en nedhängande gavel. På ön finns en sparning förberedd för en underlimmad diskho. Den polerade ytan fångar ljuset från fönstret och downlightsen i taket.
Skötselråd
Dekton är syratåligt, så citron, vin och vinäger etsar inte ytan. Det tål värme bra och kräver ingen impregnering. Torka av med vatten och ett milt rengöringsmedel. Ytan står emot repor och fläckar mycket väl i vardagen.
Att tänka på
Eftersom keramiken är hård kan ett tappat glas eller porslin gå sönder lättare mot ytan. Använd skärbräda för knivar för att hålla den polerade finishen fin över tid. Bilderna visar köket under montering, så snickeri och väggar färdigställdes efteråt.




