Limhamn 30 augusti 2022
Köksbänkskiva i Silestone Coral Clay, Limhamn
Köksbänkskiva i polerad Silestone Coral Clay, 20 mm, med uppvikt stänkkant, underlimmad svart kompositdiskho och infälld induktionshäll i ett kök i Limhamn.
I det här köket i Limhamn har vi monterat en köksbänkskiva i Silestone Coral Clay, 20 mm, i polerad yta. Stenen är en varm taupe- till greigefärgad kvartskomposit med diskret marmorlik ådring och små ljusa korn. Bänkskivan löper i en sammanhängande rad med en uppvikt stänkkant i samma sten mot den ljust målade väggen. I skivan sitter en underlimmad svart kompositdiskho och en infälld induktionshäll.
Om materialet
Coral Clay är en kvartskomposit från Silestone. Materialet är tätt och har mycket låg vattenabsorption, vilket gör att det inte behöver impregneras. Den lugna, varma tonen och den fina ådringen ger ett mjukt uttryck som passar både ljusa och mörkare köksinredningar. Ytan är polerad, vilket ger en lätt glansig yta där köksbelysningen speglas mjukt.
Den här installationen
Bänkskivan är monterad i en rad med en uppvikt stänkkant i samma sten mot väggen. I skivan sitter en svart fyrkantig kompositdiskho monterad under stenen, med ett urtag för blandare bredvid och ett eluttag urtaget i stänkkanten. En svart induktionshäll i glas är infälld i bänkskivan. Bilderna är tagna under montering, innan köket var helt inrett.
Skötselråd
Torka av bänkskivan med en mjuk trasa och milt diskmedel. Eftersom materialet är tätt behövs ingen impregnering. Coral Clay är dock värmekänsligt, så använd alltid grytunderlägg och ställ inte heta kärl, kastruller eller plåtar direkt på stenen.
Att tänka på
Skydda ytan mot direkt värme från spis och ugn och undvik att dra vassa föremål direkt mot stenen. Med enkel daglig rengöring behåller bänkskivan sitt lugna, varma utseende i många år.





