Kr.Hyllinge 14 februari 2023
Köksbänkskiva i Dekton Kelya, Kr.Hyllinge
Mörkgrå Dekton Kelya med mjuk vit ådring på köksö och bänkskiva i ett kök i Kr.Hyllinge, med underlimmad kompositdiskho och infälld induktionshäll.
I det här köket i Kr.Hyllinge sitter en köksbänkskiva och en köksö i 20 mm matt Dekton Kelya, en mörkgrå ton med mjuk vit ådring. Köksön har en underlimmad grå kompositdiskho med bronsfärgad blandare, och i bänkraden är en induktionshäll infälld. Stänkskyddet är utfört i 8 mm Dekton Kelya i samma kulör. Bilderna är tagna under montering, innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Dekton är en sintrad, ultrakompakt yta som tillverkas under högt tryck och hög värme. Materialet är mycket tätt och tål värme, repor och fläckar väl. Det är syratåligt, så vin, citron och liknande lämnar inga etsade märken, och ytan behöver ingen impregnering. Kelya har en lugn mörkgrå bottenton där den ljusa ådringen ger liv åt de stora ytorna.
Den här installationen
Bänkskivan och köksön är skurna i 20 mm tjocklek med matt yta. På köksön är en grå kompositdiskho monterad under stenen, vilket ger en slät kant utan synlig fals. Induktionshällen är infälld i bänkraden och stänkskyddet följer samma sten i 8 mm. Den ljusa ådringen löper genom flera skarvar och binder ihop ytorna.
Skötselråd
Torka av ytan med vatten och milt diskmedel. Dekton tål heta kärl bättre än många andra material, men ett grytunderlägg är ändå en god vana vid mycket höga temperaturer. Ingen impregnering behövs, och syrahaltiga livsmedel kan torkas upp utan risk för etsning.
Att tänka på
En mörk, matt yta visar damm och torkade vattenstänk tydligare än en ljus eller polerad sten, så en snabb avtorkning håller den fin i vardagen. Den matta finishen ger ett dämpat, naturligt uttryck.



