Lund 16 september 2023
Köksbänkskiva i Dekton Arga, Lund
Polerad köksbänkskiva i Dekton Arga med matchande stänkskydd, underlimmad rostfri diskho och hällöppning i ett kök i Lund.
Polerad Dekton Arga är här lagd som en 20 mm L-bänk i köket i Lund, med 8 mm stänkskydd i samma material. Den rostfria diskhon är underlimmad och den långa sidan har också urtag för häll. Bilderna är tagna innan rummet var helt inrett.
Om materialet
Arga tecknar en mjuk taupe och beige ådring som syns tydligt över de större plana ytorna. Själva Dekton-skivan är en sintrad keramik med mycket låg porositet, vald för tålighet mot värme, solblekning, repor, syra och fläckar.
Den här installationen
Uttrycket hålls rent mot vita köksstommar och parkettgolv. Stänkkanten är låg och följer väggen bakom arbetsytan, medan diskho och hällöppning ligger i samma bänkrad för en samlad kökszon.
Skötselråd
För vardagsrengöring räcker en fuktad duk, och vid fett kan ett milt medel användas. Ytan ska inte oljas eller impregneras. Ta ändå bort spill runt diskho och fogar så att den polerade lystern behålls.
Att tänka på
När Arga används både horisontellt och som stänkkant blir höjd, hörnpassning och hålens placering viktiga. Kontrollera även punktljus, eftersom den polerade ytan kan ge tydliga speglingar.





